Verksteder

Sentralen: Xplor Verden – historie, spill og smaksverksted for barn

Utforsk Xplor Verden på Sentralen i Oslo høsten 2026, der barn 5–12 år lærer om historie og geografi gjennom spill, smaksverksted og oppdagelsesreiser.

Kommende datoer

11
Oct
13:00
11
Oct
14:00
11
Oct
15:00
25
Oct
13:00
25
Oct
14:00
25
Oct
15:00
08
Nov
13:00
08
Nov
14:00
08
Nov
15:00
22
Nov
13:00
22
Nov
14:00
22
Nov
15:00
06
Dec
13:00
06
Dec
14:00
06
Dec
15:00
Illustrasjon med tre barn som entusiastisk kaster en terning over et verdenskart med modellskip på, som illustrasjonsbilde for Xplor Verden på Sentralen

Bilde: Xplor Verden / Sentralen

Adresse

Øvre Slottsgate 1, 0157 Oslo, Norge

Ikke opplyst

Gå til arrangement

Priser

Kr 135 per person

Kart

Xplor Verden er et familievennlig læringsprogram på Sentralen i Oslo der barn utforsker historie, geografi og matkultur gjennom lek, fortellinger og sanselige aktiviteter. Høsten 2026 arrangeres fire Xplor Verden-workshops og to spesialarrangementer for barn i alderen 5–12 år.

​

Læring om historie og oppdagelsesreiser gjennom lek

Xplor Verden kombinerer historiefortelling, spill og praktiske aktiviteter for å gjøre læring tilgjengelig og engasjerende for barn. De ordinære SmakLab-workshopene tar utgangspunkt i kjente oppdagelsesreisende og gir barna innsikt i historiske reiser, havruter, kart og møter mellom kulturer. Aktivitetene er lagt opp slik at barna lærer gjennom deltakelse, nysgjerrighet og samspill.

​

Xplor Game, smaksverksted og quiz for barn

Barna deltar i Xplor Game, der de utforsker kart og temaer knyttet til dyr, ingredienser, kulturmøter og verdenshistoriske ekspedisjoner. Et smaksverksted gir barna mulighet til å bli kjent med råvarer og smaker fra ulike deler av verden, knyttet til temaet for dagen. Barna deltar også i quiz og vurdering av smaker. Hver økt avsluttes med en enkel medaljeseremoni som markerer barnas innsats som oppdagelsesreisende.

​

Program og datoer for Xplor Verden høsten 2026

Høstens ordinære Xplor Verden-program består av fire enkeltstående SmakLab-workshops:

  • Søndag 27. september 2026: Jeanne Baret – SmakLab #1. Bli kjent med den første kvinnen som reiste jorden rundt, forkledd som mann. Workshopen handler om smak, havreiser, dyr, hemmeligheter og mot.
  • Søndag 11. oktober 2026: Ferdinand Magellan – SmakLab #2. Barna utforsker ekspedisjonen som fullførte den første jordomseilingen, med krydder, havruter og dyr som sentrale temaer.
  • Søndag 8. november 2026: Amerigo Vespucci – SmakLab #3. En workshop om mannen som forstod at Amerika var et nytt kontinent, med kart, verdensdeler, nye dyr og eksotiske smaker.
  • Søndag 22. november 2026: Jacques Cartier – SmakLab #4. En oppdagelsesreise nordover med temaer som Canada, Saint-Laurent-elven, natur, dyr og møter mellom kulturer.

​

Det arrangeres også to spesialutgaver av Xplor Verden:

  • Søndag 25. oktober 2026: Xplor Halloween. En Halloween-workshop med havmysterier, gamle sjøfarere, ukjente verdener, spill, oppgaver og smaking av godteri.
  • Søndag 6. desember 2026: Xplor Jul. En egen juleutgave av Xplor-programmet med Leiv Erikson som tema.

​

Praktisk informasjon for familier

Arrangementene er tilpasset barn i alderen 5–12 år og har en varighet på 45 minutter per økt. Hver av søndagene gjennomføres tre økter:

  • Økt 1: kl. 13:00–13:45
  • Økt 2: kl. 14:00–14:45
  • Økt 3: kl. 15:00–15:45

​

Billett må kjøpes på forhånd. Det er begrenset antall plasser. Kjøpte billetter kan ikke flyttes eller refunderes.

​

Aktivitetene foregår innendørs i møterom 202 i 2. etasje på Sentralen i Oslo.

​

Informasjonen kan endres. Se arrangørens nettsider for oppdatert program og billettinformasjon.

​

👉 Se flere arrangementer for barn i Oslo denne helgen

Andre arrangementer på Sentralen i Oslo: Barneaktiviteter

Det er ikke registrert noen andre arrangementer på denne aktiviteten. Tips oss her!

Finn aktiviteter for hele familien i aktivitetskartet

Vi har samlet alt som skjer i én kalender.