Den Norske Opera & Ballett

Opplev familieforestillinger, ballett, opera, barneomvisninger og Jul i Operaen hos Den Norske Opera & Ballett i Bjørvika. Se program og aktiviteter for barn og familier.

Bilde: Erik Berg / Den Norske Opera & Ballett

Adresse

Kirsten Flagstads Plass 1, 0150 Oslo, Norge

E-post

post@operaen.no

Telefon

21 42 21 21

Gå til nettside

Åpningstider

Det er ikke oppgitt åpningstider for denne aktiviteten.

Priser

Det er ikke oppgitt priser for denne aktiviteten.

Kart

Den Norske Opera & Ballett i Bjørvika er Norges nasjonale scene for opera og ballett. Her kan barn og barnefamilier oppleve familieforestillinger, ballett, opera, konserter, omvisninger og aktivitetsdager gjennom året. Operahuset er hjem for blant annet Nasjonalballetten, Nasjonaloperaen, Operaens barnekor og Nasjonalballettskolen.

Familieforestillinger og scenekunst for barn

Den Norske Opera & Ballett tilbyr forestillinger og aktiviteter som gir barn mulighet til å bli kjent med opera, ballett, sang, musikk og scenefortelling. Programmet varierer fra sesong til sesong og kan omfatte familieoperaer, ballettforestillinger, barselkonserter og produksjoner utviklet spesielt for et yngre publikum.

Familieforestillingene og aktivitetene er tilpasset forskjellige aldersgrupper. Noen tilbud er laget for babyer eller barnehagebarn sammen med voksne, mens andre forestillinger passer best for skolebarn, ungdom eller hele familien.

Aktuelle familieforestillinger og arrangementer

Her finner dere et utvalg av kommende familieforestillinger og arrangementer på Den Norske Opera & Ballett. Klikk på titlene for mer informasjon om arrangementene, billetter og eventuell påmelding:

  • Lørdagssang: Sangstund for barn – 5. september–19. desember 2026 – barn 0–5 år – syng sammen i foajéen, barn og voksne sammen – varighet ca. 30 minutter.
  • Familieomvisning: Det spøker i Operaen – 26. september–24. oktober 2026 – barn 6–12 år – omvisning bak scenen der barn i følge med en voksen leter etter spor, løser et operamysterium og oppdager hvordan musikk, tekst, sang og teater blir til opera – varighet 1 time.
  • Barneomvisning i Operaen – 18. oktober kl. 13:00 og kl. 14:00, 7. november og 12. desember 2026 kl. 12:00 og kl. 14:00 – spennende omvisninger tilpasset barn i følge med en voksen – varighet ca. 50 minutter.
  • Min første operastund – 30. oktober 2026 kl. 12:00 og kl. 14:00, 2. november kl. 12:00 og 14:00 – for babyer og voksne – avslappet barselkonsert med tre operasangere og en formidler – ca. 40 minutter uten pause.
  • Relæxt: Operastund for alle – 31. oktober 2026 kl. 12:00 og kl. 14:00 – tilrettelagt for alle – avslappet operakonsert der publikum kan lage lyd, bevege seg og gå inn og ut av salen – ca. 40 minutter uten pause.
  • Nøtteknekkeren – 28. november – 22. desember 2026 –  juleballett om Clara og Nøtteknekker-prinsen med Nasjonalballetten, Operaorkestret og elever fra Nasjonalballettskolen – ca. 2 timer og 15 minutter inkludert pause.
  • Jul i Operaen – 21. november 2026 kl. 11:00-15:00 – alle aldre – aktiviteter for hele familien i et julepyntet operahus. Mer informasjon kommer.
  • Nattfolket  – 23. januar kl. 14:00, 25. januar kl. 18:00 og 30. januar 2027 kl. 14:00 – fra 8 år – barneopera om to ungdommer som forsøker å redde en gammel eikeskog og de fugleaktige skapningene som bor der – ca. 1 time og 15 minutter uten pause.

 

👉 Se Den Norske Opera & Ballett for informasjon om alle familieforestillinger og billetter.

👉 Se en aktuell oversikt over barneteater, familieforestillinger og juleforestillinger i Oslo.

Barneomvisninger og familieaktiviteter

Operaen arrangerer egne barneomvisninger i forbindelse med familieaktiviteter. Omvisningene gir familier mulighet til å utforske Operahusets rom og se noe av det som foregår bak scenen før teppet går opp. Underveis får barna høre om arkitekturen, kunsten, sceneteknikken og arbeidet med opera og ballett.

Billettsalget starter 4-5 dager før omvisningen. Operahuset er stort, og det kan være forholdsvis lange avstander mellom rommene som besøkes.

En lørdag i måneden inviterer Operaen til Lørdagssang for barn fra 0 til 6 år og deres voksne følge. Sangstunden foregår i foajeen og varer litt over en halvtime. Tilbudet er gratis, og det er ikke nødvendig å reservere billett på forhånd.

På utvalgte lørdager arrangeres Lørdagsdans for barn fra 4 til 6 år med voksenfølge. Dansestunden foregår i Prøvesalen og varer i rundt 40 minutter. Tilbudet er gratis, men plass må reserveres ved å hente ut billett på forhånd.

Jul i Operaen og Nøtteknekkeren

Førjulstiden har en sentral plass i familieprogrammet. Nasjonalballettens «Nøtteknekkeren» spilles på Hovedscenen i november og desember og forteller historien om Clara, Nøtteknekker-prinsen og kampen mot rottekongen gjennom ballett og Tsjajkovskijs musikk.

Familiearrangementet «Jul i Operaen» byr på aktiviteter i et julepyntet operahus. Programmet varierer fra år til år og kan blant annet inneholde sang, dans, omvisninger og møter med Operaens kunstnere og formidlere.

Barn og unge på scenen

Barn og unge er ikke bare publikum i Operaen, men deltar også aktivt i forestillinger og kunstnerisk opplæring.

Operaens barnekor består av omtrent 70 barn og unge. Koret medvirker i både opera- og ballettproduksjoner på Hovedscenen, og barna får ukentlig undervisning i sang, drama og bevegelse.

Nasjonalballettskolen gir grunnutdanning i klassisk ballett til talenter fra 6 til 16 år. Elevene medvirker i flere av Nasjonalballettens produksjoner, blant annet i barneroller i «Nøtteknekkeren». Skolen skal forberede unge dansere på videre ballettutdanning og mulig deltakelse i profesjonelle ballettkompanier.

Operahuset i Bjørvika

Operahuset åpnet i 2008 og ligger ved Oslofjorden i Bjørvika. Bygningen er kjent for det skrånende marmortaket, som er åpent for publikum. Familier kan derfor gå på taket og oppleve utsikten over Bjørvika og Oslofjorden uten å ha billett til en forestilling.

Operahuset er hovedarena for Nasjonaloperaen, Nasjonalballetten, Nasjonalballetten UNG, Operaorkestret, Operakoret, Operaens barnekor og Nasjonalballettskolen. Kompaniene opptrer også på turneer og gjestespill i Norge og andre land.

Arrangementer på Den Norske Opera & Ballett

Finn aktiviteter for hele familien i aktivitetskartet

Vi har samlet alt som skjer i én kalender.