Ibsen Museum & Teater: "Dålle" - familieforestilling
"Dålle" er en visuell teaterforestilling for barn fra 7 år, om sorg, styrke og sørsamisk kultur, med joik, gudinner og en reise inn i samisk åndeverden.
Kommende forestillinger

Bilde: Aske Produksjoner / Off-Hedda festivalen
Adresse
Henrik Ibsens gate 26, 0255 Oslo
Ikke oppgitt
E-post
Ikke oppgitt
Telefon
Ikke oppgitt
Priser
Kart
"Dålle" betyr bål på sørsamisk, og er navnet på en visuell teateropplevelse for barn fra 7 år. Forestillingen tar publikum med på en reise inn i sørsamisk kultur, fortalt gjennom historien om Sagka – en jente som mister moren sin og med det også tryggheten i livet. I stykket er det forskjellige musikalske uttrykksformer, blant annet en joik.
Handlingen utspiller seg i en sørsamisk gamme tidlig på 1900-tallet. Når moren dør, mister Sagka både håpet og bålet som holdt varmen og fellesskapet i gang. I sorgen og ensomheten får hun et magisk møte med morens ånd, som fører henne inn i Saajveverden – den samiske åndeverdenen.
På reisen får Sagka lære om samiske gudinner som Maadteraahka, Saraahka, Juksaahka og Oksaahka, og om den kraften som finnes i henne selv – og i alle mennesker – når vi kjenner vår historie og røtter. Fortellingen berører fornorskningsprosessen og hvilke konsekvenser den har hatt for sørsamiske barn.
Bak forestillingen står Aske Produksjoner, et kompani for sørsamisk utøvende kunst. Dålle er kompaniets første produksjon.
Forestillingen er en del av Off-Hedda, en teaterfestival for fri scenekunst som arrangeres parallelt med Heddadagene i Oslo.































.avif)









