Christiania Teater: Jul i Blåfjell
Opplev den magiske familieforestillingen "Jul i Blåfjell" på Christiania Teater. Sang, dans og julestemning for barn fra 3 år, en juletradisjon for hele familien.
Kommende datoer

Bilde: BarnasNorge.no (illustrasjonsbilde)
Adresse
Stortingsgata 16, 0161 Oslo
Ikke opplyst
Priser
Kart
«Jul i Blåfjell» spilles på Christiania Teater i Oslo i førjulstiden 2026. Familieforestillingen bygger på NRKs julekalender om Turte og blånissene og kombinerer eventyr, musikk og kjente karakterer med temaer som miljøansvar, fellesskap, tradisjoner og motet til å stille spørsmål.
Juleforestilling for barn og familier på Christiania Teater
I Blåfjell lever blånissene etter gamle regler og tradisjoner. Frem mot jul har de ansvar for å lage den blå timen, holde fjellet rent og sørge for at alle i fellesskapet har det godt.
Årets førjulstid blir imidlertid annerledes enn vanlig. Flere uforklarlige hendelser skaper uro i fjellet, og Turte begynner å undersøke hva som har skjedd. Handlingen er bygget opp som et eventyr og mysterium, med musikk og situasjoner som også yngre barn kan følge.
Turte og mysteriene i Blåfjell
Nøkkelen til Kvisthulen har forsvunnet, og Erke, som vanligvis gir blånissene kloke råd, oppfører seg merkelig. Samtidig oppdager blånissene at noen har kastet søppel i fjellet. En dag blir også himmelen grå i stedet for blå.
Turte klarer ikke å la spørsmålene ligge. Hun er nysgjerrig på det som skjer både i og utenfor Blåfjell og begynner å utfordre noen av sannhetene og levereglene blånissene har fulgt lenge. Jakten på svar fører henne inn i en historie om ansvar, forandring og hva som kan skje når ingen våger å undersøke det uventede.
Miljø, fellesskap og mot til å stille spørsmål
«Jul i Blåfjell» tar opp temaer som er gjenkjennelige og relevante for barn. Søppelet i fjellet gir en konkret inngang til spørsmål om natur, forurensning og ansvar for omgivelsene. Turtes nysgjerrighet viser samtidig at det kan være viktig å tenke selv, stille spørsmål og si fra når noe ikke virker riktig.
Historien handler også om hvordan et fellesskap møter forandringer. Barna får se at tradisjoner kan skape trygghet, men også at regler og etablerte oppfatninger noen ganger må undersøkes på nytt. Dette kan gi familier et godt utgangspunkt for samtaler etter forestillingen.
Fra NRKs julekalender til teaterscenen
Teaterforestillingen er basert på NRKs julekalender «Jul i Blåfjell». Gudny I. Hagen står bak idé og manus, mens musikken er komponert av Geir Bøhren og Bent Åserud.
På scenen blir universet fra TV-serien formidlet gjennom skuespill, sang, kostymer og scenografi. Barn trenger ikke å ha sett julekalenderen på forhånd for å følge handlingen, mens familier som kjenner serien, vil kunne møte igjen karakterer, sanger og fortellingselementer fra Blåfjell.
Datoer og praktisk informasjon
Forestillingen anbefales for barn fra 3 år. Den varer i 80 minutter, og det er ingen pause. Foreldre bør vurdere om spilletiden passer for de yngste barna, særlig dersom de ikke er vant til å sitte gjennom en lengre teaterforestilling.
Nypremieren er lørdag 28. november 2026, og forestillingen spilles flere ganger i førjulstiden.
Klikk på Gå til arrangement øverst på siden for å se alle spilledatoer og forestillingstider, finne billettpriser og kjøpe billetter.
Informasjonen kan endres. Se arrangørens nettsider for oppdatert program.































.avif)








-(1).jpeg)
