Så gøy! Du vil fremover motta et nyhetsbrev fra oss når det skjer noe spennende i ditt område.
Noe gikk galt, og det er nok vår feil! Last inn siden på nytt og prøv igjen eller send oss en e-post, så får vi meldt deg på!
Opplev den klassiske julefortellingen «Reisen til julestjernen» på Drammens Teater, et varmt og magisk eventyr for hele familien. Følg prinsesse Gulltopp og modige Sonja på en reise fylt med håp, mot og ekte julemagi i denne norske juleklassikeren.
Bilde: BarnasNorge.no (illustrasjonsbilde)
«Reisen til julestjernen» på Drammens Teater tar publikum med på en juleforestilling fylt av varme, håp og julemagi. I løpet av forestillingen er det både en kongefamilie, hekser, nisser og mystiske skikkelser på scenen, men ikke mer skummelt enn at stykket er anbefalt for barn fra 3 år. Rollene fylles av skuespillere fra Drammen Barne- og Ungdomsteater.
Historien begynner når prinsesse Gulltopp forsvinner etter å ha blitt lurt av sin onde onkel til å lete etter Julestjernen. Kongen og dronningen forsøker å finne henne, men mørket senker seg over riket når også dronningen og Julestjernen forsvinner.
Ni år senere dukker Sonja opp, en modig jente som tilbyr kongen å finne julestjernen for ham, så han kan få dronningen og prinsessen tilbake. Det blir en farefull og utfordrende ferd, med den onde greven i helene. Som i alle gode eventyr slutter det godt og viser at godhet og håp kan overvinne alt.
Stykket ble skrevet av Sverre Brandt i 1924 og hadde premiere på Nationaltheatret 2. juledag samme år. Med musikk av Johan A. Halvorsen ble «Reisen til Julestjernen» raskt en av Norges mest populære juleforestillinger. I 2024 hadde stykket 100-års jubileum med nye oppsetninger over hele landet. På scenen i Drammen Teater er det Drammen Barne- og Ungdomsteater som får vise sin versjon av eventyret.