Så gøy! Du vil fremover motta et nyhetsbrev fra oss når det skjer noe spennende i ditt område.
Noe gikk galt, og det er nok vår feil! Last inn siden på nytt og prøv igjen eller send oss en e-post, så får vi meldt deg på!

“Nøtteknekkeren” i Grieghallen er en ballettforestilling basert på Peter Tsjaikovskijs kjente musikk og E.T.A. Hoffmanns eventyr “Nøtteknekkeren og Musekongen”. Forestillingen er anbefalt for barn fra 5 år og oppover. Oppsetningen er en familievennlig introduksjon til klassisk ballett og passer for både barn og voksne.
“Nøtteknekkeren” følger historien om Clara, som får en nøtteknekkerdukke i julegave. Når natten kommer, blir dukken levende og tar Clara med inn i en magisk verden. Sammen møter de Musekongen, reiser gjennom Snøens rike og videre til “landet fullt av søtsaker”. Her opplever Clara danser og scener inspirert av ulike land og søtsaker, før historien avsluttes i en stor dansefinale. Balletten bygger på Tsjaikovskijs musikk, hvor blant annet “Blomstervalsen” og “Russisk dans” er sentrale temaer.
Balletten er tilrettelagt for barn gjennom tydelige rollefigurer og en fortelling som er lett å følge. Sceniske overganger, kostymer og musikk gjør det enklere for barn å forstå handlingen uten at det kreves forkunnskaper om ballett. Historien åpner for samtaler om fantasi, tradisjoner og mot, og passer spesielt godt for familier som ønsker en felles kulturopplevelse i førjulstiden.
“Nøtteknekkeren” anbefalt alder fra 5 år, som gjør forestillingen tilgjengelig også for barn som ikke tidligere har sett ballett. Alle må løse billett uansett alder. Varighet er ca. 1 time og 30 minutter, det er ingen pause. Dørene åpner 1 time før forestillingen starter.
Klikk Gå til arrangement for å åpne Grieghallens nettside med beskrivelse av forestillingen og lenke til billettkjøp.
Meld deg på nyhetsbrevet for å motta en oversikt over hva som skjer i ditt område og de beste tilbudene i ditt område.