Grotteturer i Dumdalen

Dumdalsgrottene er utgravet gjennom mange tusen år av elven Dumma, og strekker seg flere kilometer inn i fjellet. Grottene er merket med skilt, G1 til G7. Adgangen til grottene er kun tillatt med guide, med unntak av G1 og G2. Det er flere operatører som tilbyr grotteturer, primært i G3 og G4: Aktiv i Lom og Fyrst og Fremst.

 Illustrasjonsbilde

Adresse

2687 Bøverdalen, Norge

E-post

post@krossbu.no

Telefon

61 21 29 22

Gå til nettside

Åpningstider

Sesong: juni/juli til september/oktober, avhenger av snøforholdene

Det er ikke oppgitt åpningstider for denne aktiviteten.

Priser

Fyrst og Fremst:

Barn kr 750

Voksen kr 850

Privat guide fra kr 5000

Aktiv i Lom:

Barn / voksen kr 800

Privat guide, inntil 15 personer kr 4500

Det er ikke oppgitt priser for denne aktiviteten.

Kart

Dumdalsgrottene er utgravet gjennom mange tusen år av elven Dumma, og strekker seg flere kilometer inn i fjellet. Den kalkrike berggrunnen i området byr ikke bare på et fantastisk blomstervelde, men også muligheten for å utforske en underjordisk eventyrverden. Grottene er merket med skilt, G1 til G7, som markerer hver av de største og sikreste grottene. Adgangen til grottene er kun tillatt med guide, med unntak av G1 og G2. 

Grotteturene med guide kan tilpasses familier så den foregår på barnas premisser. Minstealder 6-8 år på påmeldingsturer, ned til 4 år ved privat guidede turer. Varighet ca 3 timer. Det er flere operatører som tilbyr grotteturer, blant annet i de vernede grottene G3 og G4: Aktiv i Lom og Fyrst og Fremst.

Det er også en fin tur å gå i terrenget forbi grottene på egenhånd, og kun kikke inn i dem på veien. Terrenget er vakkert og turen en opplevelse i seg selv. Start ved Bøvertun Skyssstasjon, gå videre opp gjennom Dumdalen, og over fjellet til Krossbu Turiststasjon, ca 12 kilometer. Da får man grottene i rekkefølge fra G1 til G7, de har nemlig stigende vanskelighetsgrad jo høyere opp man kommer. G7 kalles "Dødsspiralen" og kan være litt vanskelig å finne i terrenget. 

Det kan være noe utfordrende å orientere seg over fjellet det siste stykket til Krossbu, så kan (eller vil) man ikke bruke mobiletelefon, så anbefales et godt kart. Alternativet for barnefamilier er å gå til de første grottene, G1 og G2, undersøke dem, og så gå tilbake til Bøvertun. 

Et besøk i grottene krever klær som tåler å bli skitne, en lykt, og gjerne en hjelm, i hvert fall en lue. Det er kjølig i grottene selv om solen skinner utenfor! 

Arrangementer på Grotteturer i Dumdalen

No items found.

Finn aktiviteter for hele familien i aktivitetskartet

Vi har samlet alt som skjer i én kalender.